Dziecko od samego początku się rozwija i w różny sposób pobiera pokarmy. Najpierw pije mleko prosto z piersi matki, potem przychodzi czas na butelkę ze smoczkiem. Ten ostatni warto wymienić na bidon. Który będzie najbardziej odpowiedni?
Dziecko bardzo szybko się rozwija. Nabywa różnych umiejętności. Jedną z nich jest odruch ssania. Tego uczy się w ciągu kilku miesięcy, kiedy jest karmione piersią lub butelką ze smoczkiem. Na samym początki pije samo mleko, potem warto rozszerzać dietę. W tym celu należy wprowadzić do niej wodę oraz gęste płyny takie, jak jogurt. Dziecko, by móc pobierać takie pokarmy, powinno nauczyć się korzystać z kubeczków lub bidonów. Odpowiedni wybór zaprocentuje na przyszłość. Pociecha nauczy się koordynować się pracę jamy ustnej. Jaki kubeczek będzie najlepszy? Które bidony dla dzieci spełnią swoje zadania?
Rynek związany z produktami dziecięcymi jest bardzo szeroki. Dotyczy to również bidonów oraz kubeczków. Wśród najbardziej popularnych znaleźć można:
Logopedzi najbardziej polecają bidon, do którego dołączona jest rurka. Dlaczego? Picie z tych naczyń wspomaga pracę podniebienia miękkiego oraz mięśni okrężnych ust. Korzystanie z bidonu z rurką uczy również oddychania w odpowiedni sposób. Mało tego, dzięki niemu dziecko uczy się korzystać z mowy. Bidon dla dziecka z rurką sprawia, że mały człowiek w odpowiedni sposób układa usta i koordynuje ich pracę z całym aparatem mowy.
Tego typu kubeczki są dostosowane do wielu płynów. Dziecko może pić przez nie wodę, mleko, kakao oraz pitne jogurty i koktajle. Można więc przygotować dobry posiłek pełen witamin, wlać do naczynia i podać synowi lub córce. Co ciekawe, oblanie się z takiego bidonu jest niemalże niemożliwe, dlatego picie z niego można uznać za bezpieczne.
Czasem dziecko pije z bidonu sportowego. Jeżeli nie jest on używane co dziennie, to nic złego się nie stanie. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że w tak młodym wieku warto o wady zgryzu.
Używanie tego kubeczka może mieć negatywny wpływ na pobieranie pokarmu przez dziecko. Niekapki ułatwiają kąsanie i ssanie, które pociecha powinna zamienić na żucie i gryzienie. Ponadto, gdy używa się ich codziennie, przyczyniają się do rozwoju wad zgryzu. Tego typu naczynie nie rozwija aparatu mowy i nie koordynuje pracy jamy ustnej. Lepiej więc zastąpić go bidonem z rurką.